İçimizden Biri DR. CEMAL IŞLAK- 1917

Dr Cemal Işlak

Köşeme bugün, 92’inden gün almış, ömrünün uzun süresini Aydın’da geçirmiş ve Aydın’ın yaşayan eski hekimlerinden Dr. Cemal Işlak’ı aldım.
Onunla Zafer Mahallesinin üstünde, Aytepe doruklarındaki evinin bahçesinde söyleşi yaptık. Dilerseniz hayat hikâyesini kendi ağzından dinleyelim.
“Aydın Köşk Nahiyesi Akçaköy Köyünde ( 1333) 1917’de doğdum.
İlkokulu Gazipaşa ilkokulunda okudum. Aydın Orta mektebi bitirdim.
Denizli Lisesi Fen kolundan mezun olduktan sonra 1938–39 ders yılında
İstanbul Tıp fakültesine girdim ve 1944’de mezun oldum. Askerliğimi 1945–46 yıllarında, Gaziantep Garnizon Doktorluğu olarak yaptım.
İstanbul’da Asistan Doktorluk yaparken Hocam Prof. Dr. Osman Barlas ‘Cerrahpaşa’ya gel, mütehassıslık sınavlarına alalım seni’ dedi. Katılmadım, ‘babam hasta’ dedim. Hakikatten çok hasta idi ve işlenecek büyük arazilerimiz vardı, başında durmak gerekliydi. O yüzden Doktorluğumun sonuna kadar Pratisyen Hekim olarak kaldım”
Dr. Cemal Işlak Aydın’da ilk muayenesini 1947 Nisan’ında açmış. İstasyon meydanında( şimdiki Garanti Bankası) Uncu Ali Manavoğlu’nun dükkânının üstüde Diş Hekimi Şevki Niyazi’nin boşalttığı yere taşınmış. Burada 20 yıl hasta muayene eden Işlak, 1958’li yıllarda bu bina yangın geçirmiş. Buradan Şakirzadelerin “Şakir Palas” Otelinin yanındaki binaya taşınan Dr. Işlak, o günlerin anısını söyle özetliyor “ Çocuk Doktoru Ünal Aka 1. katta ben son katta idim. Bu binada 30 yıl 8 ay kaldım, şimdi emekliyim, her gün Gar Gazinosundaki kıraathaneye gidiyorum.”

1946’da evlenen ve 4 erkek 1 kız babası olan Dr. Işlak Doktorluğunu ve arkadaşlarını şöyle dillendiriyor. “ Muayenehanemin dışında hiçbir yerde, Memleket hastanesi ve Hükümet Tabipliğinde görev almadım. Kimseye bağlı kalmak istemezdim. İlk Doktorluğumun yıllarında yalnız memleket hastanesi vardı. Doğum evi 1954’den sonra yapıldı. O yıllarda Doğum Evinde kadın doğumcu Dr. Münir Tanlay, eşi çocuk doktoru Dr. Dürdane Tanlaydı. Dr. Münir Beyin anneleri Ebe Havva Tanlay, Diş Hekimi Fahri Emnalar, Dr. Doğan Aysın, Op. Dr. Reşat Esenkan, Dr. Semiha Erlaçin(Noyan) Dr. Sadi Gökahmetoğlu, Dr. Ahmet Yıldırım’ı ve Op. Dr. Bedri Noyan’ı hatırlıyorum”

75 yıl önce Tıp Fakültesinin sadece İstanbul’da olduğunu hatırlatan Dr. Cemal Işlak “ Eczacılık, Veterinerlik her türlü ihtisas alanı bu şehirde idi. Biz öğrenci iken Aydın Memleket hastanesi Özel İdare Himayesinde idi, Sonradan sağlık Bakanlığına bağlandı. 1940’lı yıllarda gece Doktoru eve çağırırlardı. Vasıta yok, telefon yok, İlaç kısıtlı. Bugün her dalın uzmanı, Hastanelerin Acil servisleri var” Evet yaşayan efsaneden koparabildiklerimi sizle paylaşmak istedim.
Ağzına sağlık Dr. Cemal Işlak.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !